W skrócie czym jest Windows LTSB (Long Term Servicing Branch) system pomija wiele nowych rzeczy w systemie Windows 10. Nie jest dostępny w przeglądarce Windows Store, Cortana ani przeglądarce Microsoft Edge. Pomija także inne aplikacje firmy Microsoft, takie jak Kalendarz, Aparat fotograficzny, Zegar, Poczta, Pieniądze, Muzyka, Wiadomości, OneNote, Sport i Pogoda.

W rzeczywistości domyślne menu Start w systemie Windows 10 LTSB nie zawiera nawet jednego kafelka. Nie znajdziesz żadnej z tych nowych aplikacji systemu Windows 10, oprócz aplikacji Ustawienia.

W tym artykule pokaże jak ręcznie zainstalować aplikację UWP na tej wersji systemu, aplikacją którą będziemy instalować jest Messenger w wersji Desktop.

Co to jest .Appx lub .AppxBundle?

Nowe aplikacje systemu Windows 10 „Aplikacje uniwersalne” lub „Uniwersalna platforma Windows” są dystrybuowane w plikach .Appx lub .AppxBundle. Są to pakiety aplikacji zawierające nazwę, opis i uprawnienia aplikacji wraz z plikami binarnymi aplikacji. System Windows może instalować i odinstalowywać te pakiety w standardowy sposób, więc programiści nie muszą pisać własnych instalatorów. System Windows może obsłużyć wszystko w spójny sposób, umożliwiając czyste odinstalowanie aplikacji bez pozostawionych wpisów w rejestrze.

Jeśli programista tworzy program .Appx, zwykle nie pobierasz i nie instalujesz go bezpośrednio. Zamiast tego odwiedzasz Sklep Windows, wyszukujesz program, który chcesz zainstalować, i pobierasz go ze Sklepu. Całe oprogramowanie w Sklepie Windows jest w formacie .Appx lub .AppxBundle.

W niektórych przypadkach może być konieczne zainstalowanie pakietu .Appx lub .AppxBundle spoza Sklepu. Na przykład Twoje miejsce pracy może dostarczać potrzebną aplikację w formacie .Appx lub możesz być programistą, który musi przetestować własne oprogramowanie przed przesłaniem go do Sklepu.

Pobieranie pliku instalatora

  1. Potrzebny będzie nam link do aplikacji w sklepie Windows Store:
https://www.microsoft.com/pl-pl/p/messenger/9wzdncrf0083?activetab=pivot:overviewtab

2. Teraz trzeba pobrać plik appx instalatora aplikacji, wchodzimy na stronę https://store.rg-adguard.net na stronie wklejamy link do strony windows store oraz wybieramy wersję  Retail

3. Po kliknięciu ok pokaże nam się tabela

4. Wybieramy plik z końcówką .appx  i klikamy żeby zapisać w komputerze

Jak zainstalować pakiet .Appx za pomocą programu PowerShell

Windows 10 zawiera również PowerShell, którego można użyć do zainstalowania pakietu .Appx. Polecenie oferuje więcej funkcji niż narzędzie App Installer, na przykład możliwość wskazania systemu Windows na ścieżkę zależności, która zawiera inne pakiety wymagane przez pakiet .Appx.

Aby zainstalować pakiet Appx za pomocą programu PowerShell, najpierw otwórz okno programu PowerShell. Możesz przeszukać menu Start pod kątem „PowerShell” i uruchomić skrót PowerShell, aby go otworzyć. Nie musisz go uruchamiać jako administrator, ponieważ oprogramowanie .Appx jest właśnie instalowane dla bieżącego konta użytkownika.

Aby zainstalować pakiet Appx, uruchom następujące polecenie, wskazując ścieżkę do pliku .Appx w systemie:

Add-AppxPackage -Path „C:\Path\to\File.Appx”

Deinstalacja aplikacji

Aby odinstalować pakiet AppX, kliknij prawym przyciskiem myszy aplikację w menu Start i wybierz „Odinstaluj”.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment